Poznaj coaching, poznaj siebie
FacebookEmailRSS

Magia coachingu, czyli wprowadzanie zmian płynących z wnętrza…

Magia coachinguCoaching to wciąż enigmatyczne hasło, które nie zawsze jest dla nas jasne. Słyszymy, że coaching to nowoczesna forma rozwoju, że jest skuteczny, że w dużych firmach stosowany jest od lat (business coaching) i, że zyskuje coraz większą popularność wśród klientów indywidualnych (life coaching). Ale co tak naprawdę stoi za tym słowem? Magia, hipnoza, (auto)sugestia, moda? Nic z tych rzeczy. Coaching to tak naprawdę intensywna praca klienta samego ze sobą, do której przestrzeń stwarza profesjonalny coach. Coaching zaczyna się w momencie, gdy podejmujemy decyzję – że chcemy coś osiągnąć (np. cel biznesowy lub osobisty), że chcemy znaleźć odpowiedź na jakieś pytanie (np. co zrobić, co jest dla nas lepsze, co zrobić, aby być szczęśliwym, aby lepiej porozumiewać się z bliskimi, etc.). Tylko jeśli naprawdę czegoś chcemy, coś jest dla nas ważne - coaching rzeczywiście będzie potężnym narzędziem, które pozwoli nam osiągnąć to, co bez niego byłoby bardzo trudne, a czasami praktycznie niemożliwe. 

Wynika to z tego, że w coachingu ważne jest to, co tkwi w nas najgłębiej – wyznawany system wartości i tożsamość. Nawet w pracy z bardzo konkretnym, na pozór przyziemnym celem, coach pomaga w nabraniu szerszej perspektywy i zajrzeniu wgłąb siebie, w poszukiwaniu prawdziwej motywacji. Dzięki temu możliwe jest dostrzeżenie jak istotne jest dla nas, aby zrealizować swój cel i wesprzeć się w tym co jest fundamentem naszego życia. Oczywiście odkrywanie swoich wartości i tożsamości może być celem samym w sobie. Rolą profesjonalnego coacha jest stworzenie takiej przestrzeni podczas coachingu, która na to pozwoli. Skuteczność wprowadzania zmian dzięki coachingowi jest tak duża, gdyż dążenie do celu wynika z wnętrza klienta, płynie z jego wartości i tożsamości, a nie jest narzucone z zewnątrz – na tym właśnie polega magia tej formy rozwoju.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>