Poznaj coaching, poznaj siebie
FacebookEmailRSS

Komfortowe wyjście ze strefy komfortu

Wbrew pozorom ten przewrotnie brzmiący tytuł, ma sens.

Warto się przez chwilę zastanowić czym jest strefa komfortu?

Oczywiście dla każdego z nas pod tym hasłem będzie kryło się coś innego. W pierwszym odruchu pomyślimy o rzeczach przyjemnych, więc dla jednych strefa komfortu będzie jednoznaczna z dobrymi relacjami, inni utożsamią ją z posiadaniem odpowiedniej ilości dóbr materialnych lub sprawnie działającym biznesem, ale po głębszej analizie wychodzi na jaw, że strefa komfortu to również uporczywe trwanie w trudnej lub niewygodnej sytuacji.

chmura def coachingu - Kopia

Niezależnie od indywidualnej (świadomej bądź nie) definicji tego stanu i kojarzących się z nią efektami, strefa komfortu posiada stały element, jest to permanentne działanie czy/i myślenie w ten sam, znany nam, nawykowy sposób, które z jednej strony daje poczucie bezpieczeństwa, ale z drugiej ogranicza perspektywę i możliwości.

Trzymając się sztywno swoich przekonań i strategii działania, wyobrażeń podszytych często nieuzasadnionymi lękami i obawami, kierując zracjonalizowanymi wymówkami, trudno jest opuścić własną strefę komfortu i dlatego w tym wypadku bardzo pomocny jest coaching.

Zasada działania coachingu jest prosta i polega na:
- uporządkowaniu wglądu klienta w daną sytuację i wzbudzeniu autorefleksji
- pomocy w ustaleniu i uszczegółowieniu celu czyli dotarcie do fundamentalnych potrzeb klienta
- wyłonieniu zasobów klienta
- zmianie perspektywy danej sytuacji
- pobudzeniu kreatywności
- wzmacnianiu wiary w możliwości klienta i jego samouzdrawiającą moc
- stopniowym wdrażaniu zmian (zasada pojedynczego, najłatwiejszego kroku)
- kształtowaniu pozytywnej wizji przyszłości

W praktyce wygląda to tak, że wspierany przez coacha klient, zdobywa nowe umiejętności lub podnosi dotychczasowe kompetencje – zmienia się, wykorzystując do tego osobisty potencjał.
Każda zmiana wiąże się z opuszczeniem określonej strefy komfortu, ale warto podkreślić, że w procesie coachingowym wszystko odbywa się w sprzyjających, kontrolowanych warunkach.
Natura ludzka nie lubi przymusu, a biorąc pod uwagę, że każdy nacisk powoduje opór (psychologiczne prawo reaktancji), klient wraz z coachem poszukują optymalnych warunków i dróg do wyjścia ze strefy komfortu. Zmiana następuje, więc przy minimalnym nakładzie energii, a dzieje się tak dlatego, że klient sam wybiera najdogodniejsze rozwiązania i realizuje je w odpowiednim dla siebie tempie i czasie.
Coach służy wsparciem, motywuje, ale nie narzuca gotowych rozwiązań. Szanuje indywidualność klienta, inspiruje, zachęca do refleksji, bo wierzy w jego zdolność tworzenia osobistego dobrostanu, bo to oczywiste, że nikt nie może znać nas lepiej od nas samych !
Jeśli chcesz polepszyć jakość swojego życia, ale nie wiesz jak to zrobić, od czego zacząć, to coaching dostarczy Ci impulsu do działania.

Pamiętaj: mała zmiana może uczynić WIELKĄ RÓŻNICĘ!

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>