Poznaj coaching, poznaj siebie
FacebookEmailRSS

Coach – też człowiek :)

                                           Coach – też człowiek :)

                     (dedykując wszystkim początkującym coachom)

 

,,Jestem, czy nie jestem coachem? ‘’ – oto jest pytanie.

Zauważyłam, że wielu adeptów (a nawet absolwentów) coachingu (w tym również, ja :) ) boryka się z trudnością rozpoczęcia praktyki coachingowej.

Temat wydał mi się na tyle powszechny i ciekawy, że postanowiłam na swoim przykładzie przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu.

Po pierwsze zadałam sobie pytanie: czym dla mnie jest coaching i z jakiego powodu chcę być coachem?

Oczywiście oprócz oficjalnie obowiązujących definicji, każdy coach ma swoją własną, wewnętrzną, która wynika z osobistych intencji i zasobów.

Sukces Life Coachingu

Dla mnie coaching jest szeroko pojętą zmianą (podnoszenie kompetencji, nauka nowych umiejętności, zmiana przekonań i sposobu myślenia itp.), a pomysł na studiowanie tego kierunku zrodził się z osobistych, pozytywnych doświadczeń w tym temacie. Będąc już bardzo dojrzałą osobą, utknęłam w meandrach niezbyt satysfakcjonującego życia i pewnie tkwiłabym w nich po dziś dzień, gdyby nie to, że ktoś ukazał mi inną perspektywę mojej rzeczywistości i dał impuls do działania – i tak rozpoczął się mój osobisty proces zmian.

Zafascynowała mnie zasada małego kamyczka, który powoduje wielką lawinę, tzn. mała zmiana w moim życiu powodowała (i powoduje nadal) wielką różnicę w poziomie satysfakcji. Ta fascynacja jest tak silna, ze postanowiłam profesjonalnie dzielić się nią z innymi.

Oczywiście jak to zwykle bywa przy podejmowaniu nowych wyzwań, zrodziły się we mnie też wątpliwości.  Nie zważając na słowa wewnętrznego krytyka, który z całych sił chciał mnie zniechęcić i powstrzymać, podjęłam z nim polemikę:

- Nie jesteś jeszcze gotowa!

- No dobrze, to kiedy będzie ten idealny moment?

-Nie dasz rady!

- Jak nie spróbuję, to się nie dowiem.

- Inni są od Ciebie lepsi!

- Zawsze będzie ktoś lepszy …, więc jaki sens ma porównywanie się?

- Musisz nabrać więcej doświadczenia!

- Właśnie to robię, z każdą sesją mam go więcej :)

- Zbłaźnisz się!

- No na pewno nie jestem doskonała, ale nie brak mi odwagi i determinacji.

Itd. Itp.

WYSTARTOWAŁAM!!!!

Podobnie jak moi klienci przechodzę METAMORFOZĘ i jestem przekonana, że ta spójność daje mi prawo posługiwania się tytułem: COACH :)

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>